Başa Dön

Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Eğitimlere nasıl başvurabilirim?

Eğitimlere internet sitemiz üzerinden online olarak başvurabilirsiniz. Güneş enerjisi eğitimi tüm derslerin beraber sunulduğu tek parça bir yapı halindedir.

Başvuru adımları nelerdir?

1.Önce ön kayıt işleminizi tamamlayınız. Sonra "Eğitim Seti" sekmesinden ilgili dersi seçip sepete ekleyiniz.

2. Sonrasında sepetim kısmından “alışverişi tamamla” düğmesine tıklayınız. Ardından eğer bir indirim kuponunuz var ise kuponunuzu kullanınız.

3.Açılacak sayfada bulunan forma bilgilerinizi eksiksiz olarak giriniz. Aynı sayfada bulunan ödeme yöntemini seçiniz ve "Şartları & Koşulları okudum ve kabul ettim" yazının yanındaki kutucuğa tıklayarak onaylayınız.

4.Eğer kredi kartı ödeme yöntemini seçtiyseniz "Ödeme Yap" butonuna tıklayarak ilerleyiniz, açılan sayfadaki kredi kartı bilgilerini giriniz ve "ÖDE" butonuna tıklayınız. Kredi kartı bilgilerinizi girdiğinizde eğer var ise taksit seçenekleri ekrana gelecektir. Kredi kartı kullanarak yaptığınız ödemelerde başvurunuz 3D güvenlik sistemi üzerinden onaylanmakta ve cep telefonunuza onay bilgisi gönderilmektedir.

Ödeme yaptım, bundan sonra ne olacak?

Kredi kartı kullanarak yaptığınız ödemelerde başvurunuz otomatik olarak onaylanmakta ve e-posta adresinize onay bilgisi gönderilmektedir.

Ödeme işleminden sonra ana sayfadan hesabım kısmından “siparişlerim” bölümüne tıklayarak ilgili 96 derslik videolara ulaşabilirsiniz.

Ödeme karşılığında fatura gönderilecek mi?

Evet. Başvuru esnasında belirttiğiniz bilgilere göre adınıza fatura düzenlenmektedir ve sertifikanız ile birlikte size teslim edilmektedir.

Eğer firma adına fatura düzenlenmesini talep ediyorsanız, başvuru esnasında Firma Adı, Firma Adresi, Vergi Dairesi ve Vergi Numarası alanlarını doldurmanız gerekmektedir. Kurumsal faturanızın bir kopyası e-posta adresinize gönderilir. Orijinal fatura ise sertifikanız ile birlikte teslim edilecektir. Kurumsal faturalarda eğitim ödemesi firma gideri olarak gösterilebilmektedir.

KATILIM VE EĞİTİM İLE İLGİLİ SORULAR 

Yurtdışından eğitime katılabilir miyim?

Evet, dünyanın her yerinden eğitimlerimize katılabilirsiniz.

Eğitimi nereden alacağım?

Eğitim, internet ortamında uzaktan eğitim şeklinde verilmektedir. Eğitiminizi, uzaktan eğitim sistemimiz üzerinden alacaksanız.

Eğitime nasıl başlayacağım?

Eğitime ilgili kayıt işlemlerini gerçekleştirince hemen başlayabileceksiniz. Daha sonrasında hocalarımız sizin sınıfınızın belirlenmesinin ardından sizinle sınıfınız konusunda paylaşımda bulunacaklar. Bu süreç dersleri tamamlamanızı etkileyecek bir süreç değildir.

Eğitime nasıl giriş yapacağım?

İnternet sitemizin ana menüsünde bulunan "Siparişlerim" yazısına tıklayarak açılan sayfada bulunan ">" butonuna tıklayınız. Hepsi bu kadar…

Eğitim süresi ne kadar?

İlgili videolara ve daha sonrasında sisteme eklenecek ek ders videolarına ömür boyu erişim imkanınız vardır. Öte yandan dersleri almaya başladıktan sonra 3-4 aylık süre zarfında sınava girmeniz gerekmektedir. Bu süreçle ilgili detaylı bilgilendirmeler size hocalarımız tarafından zamanı gelince yapılacaktır.  

Dersler canlı mı?

Hayır. Ders videoları ve derse ait dokümanların tamamı uzaktan eğitim sistemine daha önceden yüklüdür. Dilediğiniz zaman uzaktan eğitim sistemine giriş yaparak eğitime katılabilirsiniz.

Eğitime hangi gün ve saatlerde katılmalı mıyım?

Eğitim tarihleri içerisinde dilediğiniz gün ve saatlerde eğitime katılabilirsiniz.

Eğitime hangi cihazlardan erişebilirim?

Eğitime internete bağlı herhangi bir masaüstü bilgisayar, laptop, tablet ya da cep telefonunuzdan erişebilirsiniz.

SINAV AŞAMASI İLE İLGİLİ SORULAR 

Eğitimin sonunda sınav var mı?

Evet. Eğitimin sonunda başarı sertifikası alabilmeniz için yapılacak sınavdan başarılı olmanız gerekmektedir.

Eğitiminin sonunda uygulama eğitimi var mı?

Evet. Güneş enerjisi santral sektörü hem teori hem pratiği bir arada barındırmayı gereken bir meslek dalı olduğundan eğitim sonunda size uygun olan bir günde uygulama eğitimi için 1 günlüğüne İZMİR’de sizi ağırlıyoruz.

Sınava nerede gireceğim?

Sınav İZMİR'de gerçekleştirilmekte olup tam sınav yeri bilgileri ilgili süreç içerisinde sizinle paylaşılmaktadır.

Kaç sınav var?

1 sınav bulunmaktadır. Fakat 3 defa aynı sınava girme hakkınız vardır. En yüksek aldığınız not geçerli olur. Eğer ilk sınav hakkınızdan başarılı olursanız ikinci ve üçüncü sınav hakkınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Sertifikaların üzerinde puan bilgisine yer verilmemektedir.

Sınav ne zaman?

Sertifika sınavı, her eğitim grubu için önceden bildirilir ve kişiler ilgili tarihin kendilerine uyması durumunda sınava katılırlar. Eğitim tamamlandıktan sonra 6 ay içerisinde gerekli mazereti bulunmadan sınava katılmayan kişilerin hakları iptal olur.  

Sınavdan nasıl başarılı olurum?

Sınavdan başarılı olmanız için 100 üzerinden en az 65 puan almanız gerekmektedir.

Sınav kaç sorudan oluşuyor ve sınav süresi ne kadar?

Sınav, test şeklinde ve genellikle 20 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi ise 45 dakikadır.

Sınav soruları nerelerden çıkıyor?

Sınav soruları, ders videolarından ve ders sunumlarındaki bilgilerden hazırlanmaktadır.

Sınav sonucumu nasıl görebilirim?

Sınav sonucunuz aynı gün içerisinde uygulama eğitiminden önce size bildirilecektir.

SERTİFİKALANDIRMA AŞAMASI İLE İLGİLİ SORULAR 

Sertifikam ne zaman elime ulaşır?

Sınav ve uygulama eğitimine geldiğiniz gün sertifikalarınızı elden teslim alırsınız. Eğer rektörlük ve ilgili biriminde bir yoğunluk söz konusu ise belirtmiş olduğunuz kargo adresine sertifikalarınız kargolanır ancak bu düşük bir ihtimalidir.

Sertifikada uzaktan eğitim ifadesi yer alacak mıdır?

Hayır.

 

SİSTEM VE UZAKTAN EĞİTİM İLE İLGİLİ SORULAR 

Sisteme girdim, derslerime nasıl ulaşacağım?

Uzaktan eğitim sistemine başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, hesabım bölümünden  "Derslerim veya siparişlerim" yazısına tıklayınız.

Ders dökümanlarını nasıl görüntüleyeceğim?

Uzaktan eğitim sisteminde eğitime giriş yaptığınızda ders dökümanları görüntülenecektir. Eğer sorun yaşarsanız iletişim adresi bilgilerinden mail atmanız yeterlidir.

Video dersleri nasıl başlatacağım?

Ders dökümanlarından ilgili video derse tıkladığınızda video ders otomatik ekrana gelecektir. "Play" butonuna tıkladığınızda video ders başlayacaktır. Video dersi durdurabilir, dilediğiniz kadar yeniden izleyebilirsiniz.

 

Ders videolarını bilgisayarıma indirebilir miyim?

Hayır. "5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Telif Hakları" kapsamında ders videoları indirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, paylaşılamaz ve hiç bir ortamda yayınlanamaz. Ders videolarını eğitim süresi içerisinde  olmak kaydı ile dilediğiniz gün ve saatlerde izleyebilirsiniz.

Ders videolarını açamıyorum, ne yapmalıyım?

•Ders videolarını açmakta sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Yine de sorun yaşarsanız, iletişim bilgileri üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

•İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

•Diğer ders videolarının da açılıp açılmadığını kontrol ediniz.

•Farklı bir tarayıcıda (Google Crome, Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) uzaktan eğitim sistemine giriş yaparak ilgili ders videosunu açmayı deneyiniz.

•Bilgisayarınızı yeniden başlatarak, tekrar deneyiniz.

•Farklı bir bilgisayarda, tablette ya da cep telefonunda sisteme giriş yaparak ilgili ders videosunu açmayı deneyiniz.

Ders videoları donuyor, neden?

Bu durum çok nadir karşılaşılan bir sorundur. Bunun nedeni internet hizmeti aldığınız kurum ya da şebeke kaynaklı internet hız problemidir.

Sertifika ne işimize yarayacak?
Güneş enerjisi sektörü dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan bir iş kolu olarak ön plana çıkıyor. Bu alanda yetişmiş personel sayımız yok denecek kadar az durumda olduğu için bu eğitimi alan kişiler yeni gelişmekte olan bu sektörde iş imkanı bulabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilecekler. Ancak bir süre sonra kişinin bilgi birikiminin belgelerin önüne geçtiği unutulmamalıdır.

Sertifikayı hangi birim veriyor?

Sertifikalar üniversitenin düzenlemiş olduğu sınav sonucunda verilmektedir. DEER AKADEMİ ders içeriğini oluşturmakta ve gerek yüz yüze gerek uzaktan eğitim sistemindeki ders içeriklerini sağlamaktadır.

Sınavdan geçebilir miyim?

Eğitimlerde dersleri tamamlayan kişilerin bu sınavdan geçmemesi için hiçbir neden yoktur.


Yüz-yüze eğitim ile uzaktan eğitimin farkı nedir?


Yüz-yüze eğitimde, eğitimler İZMİR'de verilmekte olup katılacak kişilerin kurs süresi olan 5 gün boyunca İzmir’de bulunması gerekmektedir. Uzaktan eğitimde ise kesin kaydını yaptıran öğrencilerin e-posta adreslerine derslere ulaşımı için kullanıcı adı ve şifreler paylaşılmakta ve stüdyo ortamında kayda alınmış dersleri internet üzerinden takip edebilmektedirler.


Uzaktan eğitimde uyguluma eğitimini nasıl gerçekleştiriyoruz?
 

Uzaktan eğitim kaydını yapıp dersleri tamamlayan öğrencileri hem uygulamalı eğitime katılmak hem de sertifikalarını elden teslim almaları için bir günlüğüne İzmir’e davet ediyoruz. Uygulamalı eğitim tarihleri önceden öğrencilere duyurulacak olup bu kapsamda uygulama eğitimi verilmektedir.
 


İki eğitim arasında sertifika açısından herhangi bir fark var mıdır?

Herhangi bir fark yoktur.

Ön kayıt nedir?

Kurs türlerinden hangisini seçtiğinizi belirtip kişisel bilgiler ile birlikte iletişim bilgilerinizi paylaştığınız forma verilen isimdir. Bu formu dolduran kişiler eğitimler için ön kaydını tamamlamış olurlar. Uzaktan eğitim sistemi için de site üzerinde üyelik oluşturulması ile ön kayıt tamamlanmış olur.

Kesin kayıt nedir?

Ön kaydın tamamlanması ile kredi kartı ile kurs ücretinin ödenmesi sürecine kesin kayıt denir.

Ödemeyi yaptıktan sonra herhangi bir sebep ile kursa katılamaz isem ne olur?

Uzaktan eğitim sisteminde ilgili veriler kopyalanabilir çoğaltılabilir özellikte olduğundan kurs ücreti iadesi söz konusu değildir.

Yüz yüze eğitimde ise kişi durumu kursun başlangıç tarihinden bir hafta önce bildirmesi durumunda kaydı bir sonraki kursa aktarılır. Eğer bir sonraki kurs için de zaman planlaması yapamıyorsa, kesin kayıt oluşturmuş olduğunuz kursun tamamlanmasından ardından 7 iş günü içerisinde ödeme kişiye iade edilir. Herhangi bir kaybınız söz konusu değildir.


Konaklama ile ilgili bilgi verir misiniz?

Yüz-yüze eğitimde kurslar İYTESEM Tepekule İş Merkezi'nde düzenlendiğinden, kursun düzenlendiği yer merkezi bir noktada olup toplu ulaşımla kolayca ulaşılabilecek noktadadır.


Ders notları öğrenciler ile paylaşılıyor mu?

Her iki eğitim türünde de ders notları dijital ortamda katılımcılar ile paylaşılmaktadır.

“Uzaktan eğitim aldım ve sonra yüz-yüze eğitime de katılmak istedim” mümkün mü?

Evet mümkün. Uzaktan eğitim aldıktan sonra eğer 5 gün süren yüz-yüze eğitime katılmak isterseniz, uzaktan eğitime ödemiş olduğunuz ücret yüz-yüze eğitim ücretinden düşülüyor ve yüz-yüze eğitime de katılabiliyorsunuz.

“Hala cevabını alamadığım sorularım var” mı diyorsun?

O zaman iletişim bilgilerinden (05394826400) veya sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişim sağlayın. Güneşle KALIN :)